Techpro – elektronarzędzia, maszyny budowlane, narzędzia brukarskie | Jaką wybrać zagęszczarkę?
3995
single,single-post,postid-3995,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,

Jaką wybrać zagęszczarkę?

26 cze 2014, Opublikowane przez Techpro w kategorii Aktualności, Narzędzia
porada_002

Zagęszczarki to maszyny stosowane do zagęszczania podłoża przy drobnych pracach budowlanych, kładzeniu kostki brukowej czy naprawach dróg. Wybór odpowiedniej zagęszczarki uzależniony jest od wielkości i rodzaju gruntu, na którym będzie wykonywana nawierzchnia, jak również rodzaju nawierzchni, która dopiero ma zostać położona. Czy wiesz, jaki typ zagęszczarki przyda się Tobie i Twojej firmie?

Rodzaje zagęszczarek

Zagęszczarki, zwane też ubijakami płytowymi lub ubijakami wibracyjnymi, zasadniczo dzielą się na:

1. Zagęszczarki ręcznie prowadzone – tzw. zagęszczarki wibracyjne. Zagęszczarka wykonuje swoją pracę poprzez ruchy wibracyjne metalowej płyty napędzanej silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Układ wibracyjny zbudowany jest z jednego lub dwóch wałków mimośrodowych, umieszczonych bezpośrednio na płycie wibracyjnej w szczelnie zamkniętej obudowie. Zagęszczarki wibracyjne dają większy stopień zagęszczenia gruntu i umożliwiają wbicie się w grunt na większą głębokość. Rodzaje zagęszczarek wibracyjnych: samoprzesuwne, kroczące.

2. Zagęszczarki podczepiane do maszyn (np. ciągników, koparek czy żurawi) – tzw. zagęszczarki ubijakowe (płytowe i spalinowe). Płyta ubijakowa, podczepiona do maszyny, podnoszona jest na linie, a następnie spuszczana jest na podłoże z dużą siłą – zgodnie z prawem fizyki, płyta odbija się od podłoża, a dzięki temu, że środek ciężkości maszyny z podczepioną zagęszczarką znajduje się przed osią pionową symetrii, po każdym uderzeniu płyty ubijakowej, maszyna przesuwa się skokowo wprzód, ubijając kolejne fragmenty podłoża.

Ze względu na wykonywany ruch zagęszczarki dzieli się na:

- jednokierunkowe – wykorzystywane do prac w ogólnodostępnych miejscach, w szczególności do zagęszczania podsypki pod chodniki, parkingi, podjazdy, boiska, place itp.
– dwukierunkowe – tzw. zagęszczarki rewersyjne, posiadają bieg wsteczny, a zatem umożliwiają dwukierunkowy tryb pracy i z tego powodu są wykorzystywane do prac w trudno dostępnych miejscach. Zagęszczarki te przeznaczone są do przygotowywania gruntu pod ułożenie asfaltu lub trakcji kolejowych, a także przy naprawie nawierzchni dróg, placów, boisk, nasypów i wałów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zagęszczarki?

Podstawowe parametry zagęszczarki, na jakie trzeba zwrócić uwagę to:

- masa zagęszczarki [kg],
– wymiary płyty roboczej [mm],
– liczba wałków mimośrodowych [szt],
– częstotliwość wibracji płyty [Hz],
– głębokość zagęszczania [cm],
– prędkość robocza [m/s].

Najistotniejszym parametrów – biorąc pod uwagę przeznaczenie tej maszyny – jest głębokość ubijania (zagęszczania), która oczywiście idzie z parze z mocą silnika urządzenia.

- głębokość ubijania 20-30 cm – zagęszczarka przeznaczona do zagęszczania gruntu przy naprawie dróg, trakcji wodociągowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych i innych, a także przy zagęszczaniu podsypki pod chodniki, ścieżki, parkingi, podjazdy, boiska, place itp.;
– głębokość ubijania 50 cm – zagęszczarka sprawdza się przy pracach wymienionych powyżej, a szczególnie podczas zagęszczania powierzchni przeznaczonej pod późniejszą wylewkę betonu;
– głębokość ubijania 90 cm – zagęszczarka taka jest maszyną najcięższą, ale też przeznaczoną to najtrudniejszych prac związanych z zagęszczeniem gruntu. Stosuje się ją do ubijania podłoża pod drogi i autostrady oraz szlaki kolejowe.

Ceny zagęszczarek

Zagęszczarki są stosunkowo niedrogimi maszynami – najprostsze modele kupimy już za kilkaset złotych (od 400 zł), przeciętne ich ceny wahają się jednak w granicach 1.500 – 6.000 zł. Za dobrej jakości zagęszczarki rewersyjne trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Zagęszczarką może pracować wyłącznie ten pracownik, który posiada stosowne uprawnienia. W wielu miastach w Polsce organizowane są kursy umożliwiające uzyskanie certyfikatu i uprawnień na operatora zagęszczarki.

ŹRÓDŁO: http://planeria.pl/artykul/jaka-zageszczarke-do-gruntu-kupic-1177/

Zostaw komentarz